Rady pěstitelům
V současné době jsou v Evropě a Severní Americe pěstovány asi tři stovky druhů a forem bambusů, které lze v podmínkách mírného pásma pěstovat.
První bambusy (rostliny) byly již v 19. století dovezeny do Evropy a Severní Ameriky. Prvním importovaným druhem v Evropě byl Phyllostachys nigra v roce 1827 a v Severní Americe druh Pseudosasa japonica okolo r. 1860. Pěstování bambusů se významně rozšířilo od jižní Evropy až po téměř 70° severní šířky v Norsku, kde u města Tromso se pěstuje druh Fargesia nitida.
Jaký bambus zvolit?
Základní otázkou je zda se rozhodnete pro bambusy trsnaté (v našich podmínkách r. Fargesia), které vytvářejí velmi pomalu se rozrůstající trsy jako např. ozdobné trávy rodu Miscanthus.
Pokud máte dostatečně velkou zahradu, nebo trpělivost rozrůstající se nové výhony likvidovat nebo vytvoříte kořenovou zábranu např. z folie HDPE máte výběr mnohem větší – r. Phyllostachys, kdy některé druhy dorůstají i n našich podmínkách bez problému 4 – 6 metrů. Do této skupiny výběžkatých bambusů patří i rody Indocalamanus, Pseudosasa, drobnější r.Shibatea a Sasa a velké množství druhů rod Pleioblastus. Nabízené druhy, včetně dosahovaných velikostí a odolnosti prosti mrazu naleznete v naší nabídce.
Nároky na stanoviště
Na půdu nemají bambusy speciální nároky. Velmi se odsvědčila kombinace zahradní půdy s kompostem nebo zahradním substrátem, v případě jílovitějších půd také s hrubším pískem, tak aby byla půda dobře propustná pro vodu. Dobré je i zapracování dlouhodobě rozpustných hnojiv a pravidelné jarní přihnojení. Bambus není rákos – mnoho vody škodí!
Obecně platí že bambusy s velkými listy – r.Pseudosasa, Sasa, Idocalamus a druhy původně horské – r. Fargesia preferují polostín a stín. Naopak většina druhů r. Phyllostachys velmi dobře snášení i slunné lokality. Na velké slunce, nedostatek vody, ale i na trvalé přemokření a mráz reagují bambusy podélným smrštěním listů.
Co naopak všem bambusům nedělá dobře je vítr. Doporučuje se tedy rostliny nevysazovat na návětrné strany a v zimě případně chránit před větrem např. netkanou textílií. Bambusy jsou zpravidla částečně poškozeny v průběhu zimy, nejvíce škodící je předjarní slunce a vítr.
Míru poškození nabudou zimou lze vyjádřit v několika stupních:
- bambus nebyl v zimě poškozen
- omrzly a uschly listy, ale nebyly zničeny pupeny
- omrzly a uschly listy a byly zničeny pupeny
- omrzly a uschly koncové části větví
- omrzla a uschla celá nadzemní část bambusy, ale nevymrzly podzemní oddenky (tady můžeme bambusy ošetřit jako trávy - všechny stonky odstranit)
- omrzla a uschla celá rostlina včetně podzemních oddenků (tady zbývá již je vyzkoušet jiný druh).
Velmi dobře snášejí naše podmínky – i několikadenní noční mrazy pod – 20 0C:
Fargesia nitida (nyní kvete, ale bude nová generace)
Fargesia murielae
Fargesia sp. Jiuzhaigou
Fargesia denudata
Fargesia rufa
Phyllostachys bissetii
Phylostychys nuda
Ph. aureosulcata ´Spectabilis´, ´Aureocaulis´, ´Alata´a další kultivary
Ph. arcana ´Luteosulcata´
Ph. rubromarginata
Ph. humilis
Ph. viridiglaucescens
Ph. atrovaginata
Ph. vivax a další kultivary
Atd.
Kdy bambus zasadit?
Pokud jsou rostliny v kontejnerech, lze je vysadit od jara do podzimu. V prvním roce doporučujeme kořeny a oddenky chránit mulčem.
Množení
Bambusy mohou být množeny v našich podmínkách několika metodami:
- semeny ( velmi málo reálně vyžívané pro nedostupnost semen)
- řízkováním oddenků (hlavní metoda pro výběžkaté typy)
- dělením trsů (hlavní metoda pro trsnaté typy)
- odebírání oddělků nových rostlin s částí oddenku (výběžkaté i trsnaté typy)
Co poradit závěrem?
Nebát se experimentovat a získávat rostliny od zkušených pěstitelů.